Lähde ehdolle

Kirkko ja partio tarvitsevat juuri sinua. Luottamushenkilöillä on seurakunnassa todellista valtaa myös seurakunnan lippukuntiin. Seurakuntavaaleissa valitaan kirkkovaltuuston ja seurakuntaneuvoston jäsenet. Ehdokkaiksi tarvitaan kaikenikäisiä ja eri tavoin ajattelevia partiolaisia ja partiolaisten ystäviä.

Ehdokkaaksi voi asettua jos:

  • on konfirmoitu
  • täyttää 18 vuotta viimeistään 9.11.2014
  • on seurakunnan jäsen viimeistään 15.9.2014

Vaaleihin asetetaan useammasta ehdokkaasta koostuvia ehdokaslistoja. Ehdokaslistan voi perustaa valitsijayhdistys, johon kuuluu vähintään kymmenen seurakunnan äänioikeutettua jäsentä. Partiolaisten kesken on koettu hyväksi käytännöksi perustaa omia partioehdokaslistoja. Oman listan perustaminen on yleensä kannattavaa erityisesti silloin, kun partioehdokkaita on useampia samassa seurakunnassa. Jos ehdokkaita on vain yksi, voi olla järkevää koittaa keskittää partiolaisten äänet tälle yhdelle henkilölle.
Vaalien tulos määräytyy samalla tavalla kuin kunnallis- ja eduskuntavaaleissa

Täältä löydät kirjeen juuri sinulle!

Ilmoittaudu ehdokkaaksi

Voit ilmoittautua ehdokkaaksi suoraan oman piirisi/seurakuntasi partio-yhteyshenkilölle, jolta saat tarvittaessa myös lisätietoja ehdokkuuteen liittyen.

Häme
Heli Lehtomäki, heli.lehtomaki@partio.fi, 050 311 0921
http://www.hp.partio.fi/seurakuntavaalit

L-SP
Kaarina: Mirkka Lehtonen, mirkka.lehtonen@pp9.inet.fi, 040-721 3124
Masku: Kai Sinkkonen, kai.sinkkonen@partio.fi, 040-0785128
Piikkiö: Harri Lukander, harri.lukander@llr.fi, 0500-523 832
Pori: Leena Hyllinen, leena.hyllinen@gmail.com
Raisio: Inka lähteenmäki, inkalahteenmaki@hotmail.com, 040-517 9691
Turku – Henrik: Maria Lahtinen, maria.k.lahtinen@gmail.com, 050-533 4210
Turku – Katariina: Pirjo Hovi-Hairisto, lyyli@ivk.fi, 050-551 3191
Turku – Maaria: Henna Jagt, henna.jagt@gmail.com, 045-631 1073
Turku – Mikael: Jarno Kuivala, jarno.kuivala@pp.inet.fi, 040-702 8094
Turku – Martti: Juhani Pulkkinen, juhani.pulkkinen@gmail.com, 0400-537 203
Turku – Tuomiokirkko: Antti Koponen, antti.koponen@tunmky.fi, 0500-824 880
Turku – ei-srk-lippukunnat: Jyrki Tuominen, scout@iki.fi, 040-594 3466

Pohjanmaan Partiolaiset

Piirin toimiston kaikki työntekijät vastaavat seurakuntavaaleja koskeviin kysymyksiin. Piirihallituksessa asiasta vastaa Saara Pajunpää, saara.pajunpaa@pohjanmaa.partio.fi

Pääkaupunkiseudun Partiolaiset
Piirin toimistolla Riikka Nenonen (riikka.nenonen@partio.fi, 09-8865 1213).

Uudenmaan Partiopiiri ry

Eila Musikka, eila.musikka@uusimaa.partio.fi, 0400-968 487
Tea Hurme, tea.hurme@partio.fi, 050-446 0055

Lisää tietoa tästä.